Archeologia i psychoanaliza - archiwa w filmie dokumentalnym

2.09.2023     

13:00 MŁYNY ROTHERA, II p.

Archeologia i psychoanaliza – archiwa w filmie dokumentalnym

 – masterclass Kuby Mikurdy

wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona

zapisy: rezerwacje@koloroffon.pl

Spotkanie z Kubą Mikurdą to podróż przez ostatnie trzy jego filmy, wszystkie dotykające wielkich dzieł i wielkich twórców (Borowczyk, Żuławski, Lem), wszystkie zrealizowane w zupełnie innej formie dokumentalnej.
Jakie decyzje stoją za finalną wersją każdego z obrazów? Jak kopać w materiałach archiwalnych, aby znaleźć to co właściwe dla obrazu filmowego? Jak w obrazie minionym szukać głębi i psychologii tu i teraz?

Masterclass autora odpowie na te i inne pytania.

Filmografia autora:

2023
SOLARIS MON AMOUR
Film dokumentalny
Reżyseria, Tłumaczenie, Dramaturgia

2021
UCIECZKA NA SREBRNY GLOB
Film dokumentalny
Reżyseria, Scenariusz, Materiały archiwalne (research)

2018
LOVE EXPRESS. THE DISAPPEARANCE OF WALERIAN BOROWCZYK
Film dokumentalny
Reżyseria, Scenariusz

 

Kuba Mikurda – reżyser, badacz filmu, kierownik Instytutu Nauk o Sztuce i Pracowni Eseju Filmowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca (m.in. Canal+, Ha!art, Krytyka Polityczna). Opublikował m.in. „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i „Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy – pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”. Następnie zrealizował film dokumentalny poświęcony burzliwym losom filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego (2021). Jego ostatni film „Solaris mon amour” miał premierę na tegorocznym Millennium Docs Against Gravity.

Skip to content