PROJEKCJE VR "The Choice"

 
„The Choice” reż. Joanna Popińska, film dokumentalny VR, 25 min, 2021

Debata na temat aborcji bywa pełna emocji i kontrowersji. Jednak za każdą decyzją kryje się ludzka historia. „The Choice” pozwala widzowi spojrzeć na tę złożoną kwestię z niepowtarzalnej perspektywy. Korzystając z technologii VR, zaprasza nas do osobistej, intymnej rozmowy z Kristen – rdzenną mieszkanką Teksasu, która podjęła decyzję o usunięciu ciąży z powodów medycznych. Kristen marzyła o założeniu rodziny, ale gdy zaszła w ciążę, lekarze zataili przed nią informację o wadach płodu, co doprowadziło ją na skraj śmierci.

„The Choice” łączy tradycyjne techniki opowiadania z bezpośrednią rozmową oraz animacją, wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości i interaktywność, aby przedefiniować nie tylko sposób opowiadania historii, ale także sposób, w jaki widz doświadcza jej treści. Dzięki temu rodzi się głęboka, emocjonalna więź pomiędzy widzem a bohaterką.


TRAILER: https://vimeo.com/631428131
STRONA INTERNETOWA: www.thechoice-vr.com


EKIPA

Reżyseria, Produkcja: Joanne Popinska
Zdjęcia, Produkcja: Tom C. Hall
Ilustracje: Zoe Roellin
Muzyka: Janal Bechthold
Dźwięk: Michael J. Brinkman
Montaż dialogów: Ryan Cota
Lead Software Engineer: Becca Little
Unity Developer: Hannah Estes
Associate Producer: Ada Vaughan
Associate Producer: Sönke Kirchhof
Produkcja: Infinite Frame Media

JOANNA POPIŃSKA – BIOGRAM

Dr Joanna Popińska – producentka, reżyserka, współzałożycielka firmy Infinite Frame Media, wielokrotnie nagradzanego studia specjalizującego się w produkcjach XR. Ukończyła reżyserię filmową w PWSFTviT, uzyskując tytuł doktora. Jej praca doktorska, “Nowe formy narracji w Wirtualnej Rzeczywistości”, to pierwszy w Polsce doktorat z reżyserii w VR.

Popinska zadebiutowała jako reżyserka filmów VR docenionym przez krytyków dokumentem The Choice. Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) i SXSW, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności. The Choice, korzystając z technologii VR, zaprasza widza do osobistej, intymnej rozmowy z Kristen – rdzenną mieszkanką Teksasu, która podjęła decyzję o usunięciu ciąży z powodów medycznych. The Choice łączy tradycyjne techniki opowiadania z bezpośrednią rozmową oraz animacją, wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości i interaktywność, aby przedefiniować nie tylko sposób opowiadania historii, ale także sposób, w jaki widz doświadcza jej treści. Dzięki temu rodzi się głęboka, emocjonalna więź pomiędzy widzem a bohaterką.

Innowacyjność The Choice została doceniona wieloma nagrodami, m.in. Audience Award na SXSW; Best XR for Impact podczas Games for Change. Była także nominowana do nagrody Best Immersive Experience: Non-Fiction podczas Canadian Screen Awards, i szeregu innych, m.in. Auggie Awards od AWEXR, VR Awards od AIXR i VR Days, The XR Must Awards, oraz Best Original Score for Interactive Media na Canadian Screen Music Awards.

Popińska pracuje obecnie nad kolejnym projektem, Jacob’s Journey. Jest to interaktywny dokument VR, który opowiada historię Jacoba Goldsteina, polsko-kanadyjskiego Ocalałego z Holokaustu. Projekt zdobył nagrodę Best Immersive Experience Pitch na Sunny Side of the Doc.

Skip to content