27.10.2020
"Guczo. Notatki z życia" - Liceum plastyczne - wydarzenie ONLINE

27.10 Liceum plastyczne – wydarzenie ONLINE
12.00 projekcja  i warsztaty filmowe 
pokaz zamknięty
 

„Guczo. Notatki z życia” reż. Maria Zmarz Koczanowicz, , film dokumentalny, 2020, 76min

Pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, żyjącego w burzliwych czasach człowieka o wielu twarzach i talentach. Kim tak naprawdę był August Zamoyski? Czerpiącym pełnymi garściami z życia miłośnikiem kobiecego piękna, sportowcem, rzeźbiarzem, obywatelem świata? Utkana z niezwykłych materiałów opowieść o jego życiu i twórczości spleciona jest ze współczesnym wątkiem, dokumentującym sprowadzenie prac Zamoyskiego do Polski. Umiejętnie wyeksponowane, są w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz równie ważne jak fascynujący życiorys tego nietuzinkowego artysty.

opis wydarzenia:

Spotkanie podczas prezentacji filmu „GUCZO. NOTATKI Z ŻYCIA” poprowadzi artystka rzeźbiarka – Małgorzata Wojnowska-Sobecka, która swoją pracę magisterską poświęciła m. in. sylwetce Zamoyskiego.

Współczesna młodzież często ogranicza refleksję twórczą do podejmowania mechanicznych decyzji o tym co jest ładne, a co nie jest ładne. W twórczości Zamoyskiego dbałość o formę i piękno wiązały się z postawą twórczą. Spotkanie młodzieży z opowieścią o artystycznych wyborach i determinacji w realizowaniu twórczych celów ma być punktem wyjścia do dyskusji i poszukiwania podobieństw w życiorysach uznanych twórców i codziennych problemach młodzieży. Zmiana czasów, wykorzystywanych kanałów komunikacji czy narzędzi powoduje dysonans pomiędzy teraźniejszością, a przeszłością. Taka sytuacja powoduje, że młody człowiek zamyka się w teraźniejszości i brakuje mu umiejętności czerpania z doświadczeń przodków. Historia pokazuje, że kolejne pokolenia powielają błędy poprzednich. Coraz mniej przystępne staje się dostrzeżenie podobnych mechanizmów zachowań. Potrzeba uznania, akceptacji, zrozumienia, znalezienia dochodu… Wszystko to uniwersalny zestaw potrzeb, które identyfikujemy zarówno w życiorysach znanych artystów jak i w codziennych potrzebach nastolatków. Celem zainicjowanej, po obejrzeniu filmu dyskusji, jest pokazanie młodzieży, że życiorys Guczo może być źródłem inspiracji w poszukiwaniu odpowiedzi na wiele artystycznych pytań.

tekst: Łukasz Wiese (Liceum Plastyczne)