Cuske/Gawronkiewicz/Marciniak/Jarecki - degustacja literacka „Wieloryba z Lorino”

01.09.2022   CZWARTEK g.20:15

Piwnica Win,
ul. Cieszkowskiego 20
wstęp wolny,
ilość miejsc ograniczona

Prezentacja książki „Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata” autorstwa Macieja Cuske z ilustracjami Krzysztofa Gawronkiewicza.

W programie wydarzenia słowo wstępu od autorów oraz  sprzedaż pierwszych egzemplarzy książki. 

Dłuższe spotkanie z autorami książki  4.09.2022 o godzinie 15:00 w MCK.

Projekt wydania książki współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy.

Maciej Cuske MCK
Maciej Cuske

Maciej Cuske
– reżyser filmowy

W 2004 ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorem cenionych i nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in. „Cisza”, „Kuracja”, „Antykwariat”, „Elektryczka”, „Na niebie na ziemi”, „Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, „Daleko od miasta”) oraz współautorem filmów fabularnych „I co wy na to Gałuszko?” (2000) oraz „Stacja Warszawa”(2013). Jego ostatni film „Wieloryb z Lorino” (2020) zdobył kilkadziesiąt nagród na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Złota żaba na festiwalu Camerimage, Orzeł – Nagroda Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego, Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych West Lake w Chinach, Nominacja do Paszportu Polityki).

Krzysztof Gawronkiewicz

Krzysztof Gawronkiewicz
– rysownik, autor komiksów

Autor ilustracji do takich albumów jak: „Mikropolis”, „Achtung Zelig!”, „Esencja”, „Romantyzm”, „Powstanie”, „Kwintesencja”, „Krzesło w piekle”. Jego twórczość publikowały zagraniczne wydawnictwa m.in. Casterman, Dupuis Aire Libre, Arte, Glénat, Dargaud i magazyn „Spirou”. W 2003 roku wspólnie ze scenarzystą Grzegorzem Januszem zdobył nagrodę Grand Prix podczas pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glénat za komiks „Esencja”. Zdobywca nagród Grand Prix za najlepszą krótką formę komiksową i Album Roku festiwali komiksowych w Łodzi. W 2018 „Beneficio” otrzymało tytuł Książki Roku w kategorii książka obrazkowa Polskiej Sekcji IBBY. Plakat do filmu „Wieloryb z Lorino” zwyciężył z kolei na festiwalu filmowym ACAMPADOC 10 – Festival Internacional de Cine Documental w Panamie.

Skip to content