"Europa"

reż. Franciszka Themerson / Stefan Themerson

Surrealistyczny / Krótkometrażowy, 1932, 15 min 

pokaz:

3.09.2022 sobota

23:00 MCK, Kino Orzeł

Drugi film Franciszki i Stefana Themersonów. Pomysł narodził się pod wpływem lektury futurystycznego poematu „Europa” Anatola Sterna i stanowi jego luźną adaptację. Film ten miał być wizualnym ekwiwalentem przedstawionej w utworze Sterna katastroficznej wizji Europy zmierzającej ku własnej zagładzie. Autorzy wykorzystali w nim różnorodne techniki animacji i montażu, wielokrotną ekspozycję, fotogramy. Włączyli w film wiele znaków, symboli. W Polsce międzywojennej „Europa” była jednym z najbardziej kontrowersyjnych dzieł filmowych.

 

Franciszka Themerson
z Weinlesów (ur. 28 czerwca 1907 w Warszawie, zm. 29 czerwca 1988 w Londynie) – polska malarka żydowskiego pochodzenia, rysowniczka, ilustratorka, scenografka; wydawczyni i nauczycielka akademicka; żona Stefana Themersona. Znana jako pierwsza ilustratorka Kaczki Dziwaczki Jana Brzechwy.

Stefan Themerson
(ur. 25 stycznia 1910 w Płocku, zm. 6 września 1988 w Londynie) – awangardowy artysta, prozaik, poeta, eseista, filozof, filmowiec i kompozytor; twórca koncepcji poezji semantycznej. Pisał po polsku, francusku i angielsku.

 

reż. Franciszka Themerson, Stefan Themerson
Skip to content