"Wieloryb z Lorino - legenda z Czukotki”

01.09.2022   CZWARTEK g.17:00

MCK
wstęp wolny

otwarcie wystawy ilustracji Krzysztofa Gawronkiewicza do książki Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata”

spotkanie autorskie

 

Projekt wydania książki współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy

Ilustracje do książki Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata” przybierają formę komiksowej opowieści o końcu pewnego świata w odległym miejscu na Ziemi. Nawiązują do starej legendy i zarazem do filmu dokumentalnego „Wieloryb z Lorino”, w którym reżyser Maciej Cuske dostrzegł dość przerażającą wizję życia na zgliszczach upadłej cywilizacji. Losy bohaterów będą połączone z najdawniejszą legendą o powstaniu człowieka narodzonego razem z braćmi i siostrami wielorybami z łona jednej kobiety Nau. Człowiek pewnego dnia postanowił zabić swojego morskiego brata. To był jego pierwszy grzech, który zrodził kolejne i sprawił, że na Ziemi zapanowały głód i nędza.

Krzysztof Gawronkiewicz
– rysownik, autor komiksów

Autor ilustracji do takich albumów jak: „Mikropolis”, „Achtung Zelig!”, „Esencja”, „Romantyzm”, „Powstanie”, „Kwintesencja”, „Krzesło w piekle”. Jego twórczość publikowały zagraniczne wydawnictwa m.in. Casterman, Dupuis Aire Libre, Arte, Glénat, Dargaud i magazyn „Spirou”. W 2003 roku wspólnie ze scenarzystą Grzegorzem Januszem zdobył nagrodę Grand Prix podczas pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glénat za komiks „Esencja”. Zdobywca nagród Grand Prix za najlepszą krótką formę komiksową i Album Roku festiwali komiksowych w Łodzi. W 2018 „Beneficio” otrzymało tytuł Książki Roku w kategorii książka obrazkowa Polskiej Sekcji IBBY. Plakat do filmu „Wieloryb z Lorino” zwyciężył z kolei na festiwalu filmowym ACAMPADOC 10 – Festival Internacional de Cine Documental w Panamie.

Krzysztof Gawronkiewicz
Skip to content