"Wieloryb z Lorino - zapiski z końca świata" – premiera książki

04.09.2022  NIEDZIELA g. 15:00

MCK,
Kino Orzeł
karnet na Dzień komiksu: 20 zł KUP KARNET
pojedyncze wydarzenie Dnia Komiksu: 10 zł
KUP BILET

Krzysztof Gawronkiewicz i Maciej Cuske – spotkanie autorskie

„Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata” Maciej Cuske

ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz

Projekt wydania książki współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy.

Czukotka to jedno z najbardziej nie gościnnych miejsc na Ziemi, najdalej na północny wschód wysunięty skrawek Rosji. Przez większą część roku zimna i niedostępna, pokryta w całości tundrą, bagnami, pozbawiona drzew, leży na wiecznej zmarzlinie. Na przekór surowym warunkom, od co najmniej tysiąca lat żyją tam ludzie. Nie przetrwają, jeśli co roku nie upolują odpowiedniej liczby wielorybów. Maciej Cuske zrealizował na Czukotce film dokumentalny pt. „Wieloryb z Lorino”, który był pokazywany i nagradzany na wielu polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Autor przywiózł z Czukotki oprócz wielu godzin materiałów filmowych, także zbiór opowieści i obserwacji, których forma filmowa nie mogła pomieścić. Książka ma wypełnić tę celowo pozostawioną lukę.

Maciej Cuske MCK
Maciej Cuske

Maciej Cuske
– reżyser filmowy

W 2004 ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorem cenionych i nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in. „Cisza”, „Kuracja”, „Antykwariat”, „Elektryczka”, „Na niebie na ziemi”, „Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, „Daleko od miasta”) oraz współautorem filmów fabularnych „I co wy na to Gałuszko?” (2000) oraz „Stacja Warszawa”(2013). Jego ostatni film „Wieloryb z Lorino” (2020) zdobył kilkadziesiąt nagród na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Złota żaba na festiwalu Camerimage, Orzeł – Nagroda Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego, Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych West Lake w Chinach, Nominacja do Paszportu Polityki).

Krzysztof Gawronkiewicz

Krzysztof Gawronkiewicz
– rysownik, autor komiksów

Autor ilustracji do takich albumów jak: „Mikropolis”, „Achtung Zelig!”, „Esencja”, „Romantyzm”, „Powstanie”, „Kwintesencja”, „Krzesło w piekle”. Jego twórczość publikowały zagraniczne wydawnictwa m.in. Casterman, Dupuis Aire Libre, Arte, Glénat, Dargaud i magazyn „Spirou”. W 2003 roku wspólnie ze scenarzystą Grzegorzem Januszem zdobył nagrodę Grand Prix podczas pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glénat za komiks „Esencja”. Zdobywca nagród Grand Prix za najlepszą krótką formę komiksową i Album Roku festiwali komiksowych w Łodzi. W 2018 „Beneficio” otrzymało tytuł Książki Roku w kategorii książka obrazkowa Polskiej Sekcji IBBY. Plakat do filmu „Wieloryb z Lorino” zwyciężył z kolei na festiwalu filmowym ACAMPADOC 10 – Festival Internacional de Cine Documental w Panamie.

Skip to content