14.08 Kino Orzeł – Spojrzenie na wschód – Estonia

Pod hasłem „Spojrzenie na wschód: Estonia” nastąpi inauguracja tegorocznej sekcji międzynarodowej na festiwalu Przeźrocza. Już w piątek 14.08 widzowie w Kinie Orzeł będą mogli obejrzeć kręcony przez ostatnie pięć lat film dokumentalny „Circle: opowiadający losy eko-komuny założonej przez grupę około dwudziestu mieszkańców Estonii. Skąd wziął sie pomysł na życie poza systemem? Czy to tylko utopia czy też realna możliwość w dzisiejszych czasach? Na te pytania odpowie reżyserka Margit Lillak, która będzie gościem spotkania po pokazie filmu.

THE CIRCLE – reż. Margit Lillak, spotkanie autorskie po pokazie

ŻÓŁW I ZAJĄC – reż. Ülo Pikkov,


MIEJSCE WYDARZENIA:
Kino Orzeł (MCK)
TERMIN:
14.08.2020 godz. 20:00

 
 
* bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Kina Orzeł
ostatnia pula wejściówek dostępna bezpośrednio przed seansem

Opisy flmów

The Circle
reż. Margit Lillak, film dokumentalny,
rok produkcji: 2019,
czas trwania: 95 min, Estonia

Film opowiada o grupie dorosłych wraz z ich dziećmi, którzy latem 2014 r. postanawiają porzucić swoje dotychczasowe, zwyczajne życie i zacząć pierwszą, międzynarodową ekospołeczność w Estonii. Składają razem swoje oszczędności i kupują dwór, z 33 hektarami ziemi rolnej i łącznie 3750 metrami kwadratowymi na wpół opuszczonych domów. Ich eksperyment zainspirowany był rosnącym zainteresowaniem na ekologiczne wioski. Odchodzą od ogólnie pojętej definicji społeczeństwa, dekonstruując
podstawowe zasady życia. Ich celem jest zbudować bez przemocy między sobą współpracujące, zrównoważone relacje na niewielkiej powierzchni. Dokument śledzi burzliwe wydarzenia tej wspólnoty przez pięć ostatnich lat.

Żółw i zając

reż. Ülo Pikkov, film dokumentalny,
rok produkcji: 2020,
czas trwania” 9 min, Estonia

Opowieść o matce i synu oraz wyścigu przeciwko żółwiowi,
w którym zawsze się przegrywa.

Skip to content