25.09.2020
POLA&CHARLIE

Pola Negri i Charlie Chaplin – ich romans był burzliwy, a czytelnikom brukowców w Stanach Zjednoczonych i nie tylko w latach dwudziestych dostarczał wielu emocji. Przeźrocza powracają do czasów kiedy Kino Pomorzanin nosiło nazwę Kristall-Palast i prezentowało filmy z ich udziałem.


Odrestaurowana cyfrowo „Bestia” (w roli głównej Pola Negri) to podróż w czasie do filmowej Bydgoszczy lat dwudziestych poprzedniego wieku. Film zostanie zaprezentowany z muzyką na żywo graną przez bydgoskich muzyków.

Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec (1897-1987), była światowej sławy gwiazdą kina niemego. Debiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów” (1914). Wystąpiła także w innych polskich filmach: „Żona”, „Studenci”, „Bestia”. Na cześć włoskiej poetki – Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri. Aktorka sama nie zamieszkała w Bydgoszczy, ale często odwiedzała tu matkę na ulicy Zamoyskiego, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło częsty temat doniesień miejscowej prasy. Bestia jest najstarszym i jedynym zachowanym filmem z udziałem Poli Negri, gwiazdy wytwórni Sfinks, z polskiego okresu jej kariery. Dzięki roli w Bestii aktorka została dostrzeżona za granicą i po zerwaniu kontraktu ze Sfinksem kontynuowała karierę w Niemczech. Tam nawiązała współpracę z cenionym reżyserem Ernstem Lubitschem, która otworzyła jej drzwi do Hollywood. Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej Bestii zrobił amerykańską The Polish Dancer. Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Kopia nitro filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, aż w latach 60. trafiła do Polski i została przekazana Centralnemu Archiwum Filmowemu w Warszawie (obecnie FINA). W 2017 roku, w stulecie premiery, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny odrestaurowała cyfrowo film w rozdzielczości 4K. Tą wersję filmu będą mogli obejrzeć bydgoscy widzowie. Przed filmem głównym zostanie zaprezentowany krótkometrażowy film niemy z udziałem Charlie Chaplina.

MIEJSCE WYDARZENIA:
Kino Pomorzanin

TERMIN:
25.09.2020 piątek godz. 18:30

„Charlie jest zadowolony z siebie”
reż. Henry Lehrman, 1914,
czas trwania: 6 min, film niemy

„Bestia”
reż. Aleksander Hertz, czas trwania: 47 min, 1917
FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO

 

WYDARZENIE DODATKOWE:
Mapping na kamienicy ul. Zamoyskiego 8, godz. 21:00 (w przeszłości kamienica była własnością Poli Nergri)
„Bestia love story” – realizacja Koloroffon grupa Filmowa
czas trwania: 15 minut

WSTĘP DARMOWY
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA*

* darmowe wejściówki: www.kinopomorzanin.pl

OPISY FILMÓW:

Bestia

reż. Aleksander Hertz
czas trwania: 47 min
rok produkcji: 1917
film niemy z muzyką na żywo

„Bestia” opowiada historię młodej dziewczyny mieszkającej w maleńkiej wiosce niedaleko rosyjskiej granicy. Po awanturze z rodzicami Pola postanawia uciec do Warszawy porzucając swojego zazdrosnego ukochanego Dmitra. Szybko zdobywa w stolicy sławę oraz serce żonatego Alexisa. Przypadkowe spotkanie dziewczyny z dawnym ukochanym prowadzi jednak do nieuchronnej tragedii…

Charlie jest zadowolony z siebie


rok produkcji: 1914
czas trwania: 6 min
film niemy

„Charlie jest zadowolony z siebie” (oryg. Kid Auto Races at Venice) to pierwszy opublikowany film, w którym Chaplin wystąpił w roli włóczęgi (The Tramp). W filmie postać Chaplina jest kibicem podczas wyścigu pojazdów dziecięcych w dzielnicy Los Angeles, Venice. Jego bohater uparcie wchodzi w kadr kamery i przeszkadza w rozgrywanych zawodach, powodując tym frustrację publiczności i uczestników rywalizacji. Film był kręcony w trakcie Junior Vanderbilt Cup, faktycznego wyścigu. Postacie grane przez Chaplina i Lehrmana improwizują gagi w obecności rzeczywistych obserwatorów.

Partnerzy pokazu:

Skip to content