PRZEŹROCZA – Błysk Oka, odlot (w) Mózgu, plenerówka

Błysk Oka, odlot (w) Mózgu, plenerówka

Nie zwalniamy tempa, choć to juz prawie koniec festiwalu. Od czwartku rozpoczynamy projekcje konkursowe, w piątek odlatujemy w Mózgu, w sobotę zamykamy festiwal pokazami plenerowymi, uroczystą galą zamknięcia oraz filmem Bustera Keatona z 1924 roku z muzyką na żywo. Niech się dzieje!

KONKURS BŁYSK OKA, JURY
Kolejny rok festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs Błysk Oka, na który swoje kandydatury zgłaszali młodzi twórcy z całego kraju. W skład jury wchodzi w tym roku troje wspaniałych artystów reprezen tujących różne dziedziny sztuki filmowej, którzy zechcieli być częścią tego czystego szaleństwa: autor najpopularniejszego w kraju podcastu filmowego „Spoilermaster” – Michał Oleszczyk, reżyser głośnej „Ucieczki na Srebrny Glob”, a ostatnio „Solaris mon amour” – Kuba Mikurda oraz autorka licznych programów radiowych i telewizyjnych Agnieszka Szydłowska. Twórcy powalczą o statuetki w kategoriach: najlepsze zdjęcia, montaż, Grand Prix i nagroda publiczności. Nastąpi jeszcze wiele okazji do spotkania znakomitego jury poza konkursem. Kuba Mikurda zaprezentuje swój najnowszy esej filmowy found footage „Solaris mon amour“. Reżyser zaprosi Państwa również do Młynów Rothera na masterclass poświęcony warsztatowi filmu dokumentalnego. Michał Oleszczyk z kolei powróci przy okazji pokazu Dziesiątki Spoilermastera, a jego filmowy wybór „czystego szaleństwa” padł na klasykę filmu niemego i mistrza Bustera Keatona, czyli „Młodego Sherlocka Holmesa”. Agnieszka Szydłowska pojawi sie podczas gali wręczenia nagród.

KINO OGRODOWE I „PLENERÓWKA”
Kino ogrodowe to forma projekcji, w której festiwalowicze wyjątkowo się rozsmakowali. Grzegorz Kaczmarek w festiwalowy czwartek ponownie zaprosi widzów do swojego gościnnego ogrodu, ale tym razem atmosfera może stać się nieco straszniejsza – należy spodziewać się mięsożernych roślin! Film pod tytułem „Sklepik z horrorami”, co prawda bardziej bawi niż straszy, jednak w otoczeniu flory ulicy Cieszkowskiego można spodziewać się wszystkiego – na pewno leżaków, popcornu i dobrej
zabawy. Podobnie będzie w festiwalową sobotę, bowiem na terenie parkingu Miejskiego Centrum Kultury pod hasłem PLENERÓWKA odbędą się pokazy plenerowe innych szalonych filmów (m.in.„Leon“, „Mad max: Na drodze gniewu“).

SZALEŃSTWO W MÓZGU
Tradycyjnie, festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również w Mózgu, gdzie powróci kolektyw Nurtmovie, który zaproszą widzów na „Odlot” w reżyserii Milosa Formana. Po pokazie zaprezentowany zostanie (nakręcony częściowo w Mózgu) najnowszy film bydgoskiego reżysera Wojciecha Gostomczyka pod tytułem „Leon”. Bohater filmu – Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz – zaraz po projekcji wykona performance. Tego wieczoru odbędą się także wydarzenia muzyczne. DJ LENAR zagrakoncert muzyki filmowej do fragmentów „Solaris mon amour”, a zaraz po nim odbędzie się kuratorski pokaz teledysków Adama Piaseckiego.

BEZDROŻA AMERYKI POŁUDNIOWEJ
Ważnym filmem tegorocznych Przeźroczy jest, prezentowany dotąd tylko na festiwalu Młodzi i Film, „Postcards from the verge” w reżyserii Natalii Koniarz ze zdjęciami bydgoskiego operatora Stanisława Cuske. Twórcy spotkają się z publicznością, by opowiedzieć o kulisach powstawania tego niesamowitego portretu i ich wspólnej podróży przez Amerykę Południową. Duet ten warto śledzić już teraz.

LET’S GO CRAZY

Skip to content