PRZEŹROCZA  – CZYSTE SZALEŃSTWO  – OGŁASZAMY PROGRAM!

PRZEŹROCZA  – CZYSTE SZALEŃSTWO  – OGŁASZAMY PROGRAM!

Na stronie internetowej festiwalu właśnie zamieściliśmy program tegorocznej edycji. Przeźrocza pod hasłem „Czyste szaleństwo” odbędą się na przełomie sierpnia i września  (26.08-2.09). W programie szalone projekcje filmowe (m.in. siedmiogodzinne „Szatańskie tango” Béli Tarra), inauguracja sekcji VR a także koncerty,  wydarzenia plenerowe , wystawy i performance. W jury konkursu BŁYSK OKA zasiądą reżyser Kuba Mikurda, filmoznawca Michał Oleszczyk oraz dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku odbierze Jan Jakub Kolski.

 Dlaczego „Czyste szaleństwo”? To hasło dominowało w bieżącym roku – w naszych rozmowach o wojnie, polityce, czy możliwościach sztucznej inteligencji. Szaleństwo jednak dla każdego oznacza coś innego i to właśnie zbiór refleksji zmierzających w różnych kierunkach zostanie zaprezentowany, za pomocą obrazu filmowego, podczas 9. edycji festiwalu Przeźrocza. Wydarzenia nie odbędą się jednak wyłącznie w duchu powagi i zadumy – szalonej, dobrej zabawy w kinie i w plenerze też nie zabraknie!

 szczegółowy program: www.przezrocza-festiwal.pl

 Przeźrocza Festiwal Filmowy rokrocznie od 2015 roku przedstawia nowe filmowe nurty, jednocześnie silnie odwołując się do filmowych tradycji. Interdyscyplinarne, dynamiczne wydarzenie nastawione na aktywny odbiór widzów łączy projekcje filmowe z innymi dziedzinami sztuki. Festiwal w nowoczesnej formie wraca do filmowej przeszłości a także poszukuje alternatywnych środków wyrazu wśród nowych twórców. Przeźrocza zapraszają mistrzów polskiego i zagranicznego kina a jednocześnie przedstawiają najnowsze, odważne, nowonurtowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej.

W programie m.in:

DOKUMENT – nowe polskie kino dokumentalne (konkurs Błysk Oka) i niezależne dokumenty z wybranych kinematografii krajów europejskich

KLASYKA – kino mistrzów, spotkania z twórcami filmów dokumentalnych i fabularnych

AWANGARDA – kino eksperymentalne, poszukujące nowych form wyrazu

Skip to content