Przeźrocza dogrywka – Wieloryb z Lorino

Zapraszamy na długo wyczekiwane wydarzenie:

 

„Przeźrocza 2020 – dogrywka” to wydarzenie bydgoskiej premiery filmu Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino”, która była planowana jesienią poprzedniego roku, ale ze względu pandemię nie mogła się odbyć.

 W międzyczasie film otrzymał wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. Camerimage, Human Doc, Człowiek w zagrożeniu) a sam twórca był nominowany do Paszportów Polityki. 

Festiwal Przeźrocza również nagrodził Macieja Cuske w zeszłym roku. Zaległa nagroda „Otwartego Oka” zostanie wręczona podczas bydgoskiej premiery filmu w Kinie Orzeł 18.06.2021. 

piątek 18.06.2021 godz. 20:00

po projekcji spotkanie z reżyserem

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kino Orzeł

projekcja w ramach wydarzenia „Przeźrocza 2020 – dogrywka”

wstęp wolny, darmowe wejściówki do odbioru w kasie Kina Orzeł od 1.06.2021, ilość miejsc ograniczona

kolejne seanse filmu w ramach regularnego repertuaru Kina Orzeł od 19.06.2021

„Wieloryb z Lorino” opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwysep Czukocki. W tym miejscu położonym na skraju Syberii mroźne zimy trwają nawet dziesięć miesięcy. Czukcze żyją tam od wieków a ich tradycja, kultura i życie w zgodzie z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR  członkowie plemenia próbują przetrwać – porzuceni, pozbawieni mądrości przodków i nadziei na przyszłość. Jednym z ostatnich źródeł życia i tradycji Czukczów są polowania na wieloryby, których los również jest niepewny. Dla Czukczów są nadzieją na przetrwanie kolejnej zimy. Kiedy ziemia Lorino nagrzewa się od słońca, myśliwi wyruszają na polowanie. Następuje starcie dwóch światów, które – przy każdym spotkaniu ze sobą – zbliżają się do krawędzi istnienia.

Nagrody i wyróżnienia filmu w 2020 roku.  m.in.:


Krakowski Festiwal Filmowy – Srebrny Róg za wysokie walory artystyczne
Millenium Docs Against Gravity – Nagroda Smakjam dla najlepszej produkcji
Off Cinema Poznań – Grand Prix  – Złoty zamek
Festival dei Popoli – CG Digital Distribution on demand Award for Best European Film
Energa Camerimage Toruń – Złota Żaba dla najlepszego filmu dokumentalnego
Festiwal Mediów Człowiek w zagrożeniu, Łódź – Grand Prix  – Biała kobra
Festiwal filmowy Human Doc Warszawa – Grand Prix  – Najlepszy film polski
Nominacja do Paszportu Polityki 

organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Koloroffon

partner: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kino Orzeł

„Czukotka”  wystawa fotografii analogowych autorstwa Macieja Cuske
18.06.2021-2.07.2021  – przestrzeń wystawiennicza MCK

wernisaż wystawy: piątek 18.06.2021 godz. 19:30 

wystawa towarzysząca bydgoskiej premierze filmu „Wieloryb z Lorino” realizowana w ramach wydarzenia „Przeźrocza 2020 – dogrywka” organizowanego przez Stowarzyszenie Koloroffon

 

Maciej Cuske:

„Wszystko zaczęło się od kilku zdjęć, które znalazłem kiedyś w jednym z albumów o Rosji. Zobaczyłem na nich mieszkańców małej osady o dźwięcznej nazwie Lorino. Autorem zdjęć był Tomasz Kizny.

Ta wioska na końcu świata, położona nad wysokim, opadającym do morza klifie półwyspu czukockiego, zaczarowała mnie. To było jak silny magnes, który przyciągał mnie przez kilkanaście lat do miejsca, gdzie ludzie muszą polować na wieloryby, żeby przeżyć. No i ta świadomość, że dalej pojechać już nie można! To prawdziwy koniec albo początek świata, zależy z której strony spojrzeć.

Szczególnie jedno zdjęcie przykuło moją uwagę, a na nim szczęśliwa, uśmiechnięta rodzina, wystawiająca głowy przez drzwi mizernego, skleconego z cienkich desek domu. Wiele lat nurtowało mnie pytanie, jak jest w środku, jak można przeżyć w takim domu zimę, trwającą prawie 10 miesięcy, kiedy mróz dochodzi czasem do – 40 stopni. Skąd czerpać siły do uśmiechu przed fotografem, żyjąc w takim miejscu…

 

Kiedy po raz pierwszy przyjechałem na Czukotkę, zderzyłem się naprawdę z innym światem i bardzo powoli go poznawałem. Nie wiem czy udało mi się zgłębić tajemnicę uśmiechu ze zdjęcia, ale jedną z misji, którą sobie wówczas postanowiłem, było odnalezienie tego domu w Lorino. Osada liczyła ok. 1500 mieszkańców. Spacerowałem po niej kilka dni, wszystkie swoje wolne godziny. Domy były podobne do siebie, rozrzucone dość chaotycznie po tundrze. I nagle znalazłem! Byłem pewien, że to na pewno to samo miejsce. Z bijącym sercem zapukałem.

Zza drzwi ukazała się uśmiechnięta postać. Wyjąłem kopie zdjęć z albumu, które umyślnie miałem przy sobie i gospodarz rozpoznał na nich swoich nieżyjących wujków oraz siebie, dużo młodszego. Przybyliśmy bowiem prawie 20 lat po wykonaniu tamtych fotografii. Gospodarz zaprosił mnie do środka.

Uderzyło mnie przyjemne ciepło i niezwykła czystość. Pomalowane świeżą farbą ściany na jasnoniebieski kolor, stary ale porządnie utrzymany piec. Zaraz znalazła się na stole herbata i suszona ryba z chlebem.

Domownicy byli czystej krwi Czukczami. Gospodyni uczyła ojczystego języka w podstawowej szkole. Gospodarz był myśliwym na emeryturze. Rozmawialiśmy o swoich światach do wieczora. Byliśmy wzajemnie siebie ciekawi. Tak poznawałem Czukotkę i zbliżałem się do niej. Zostawiłem te stare zdjęcia gospodarzom na pamiątkę, a sam zrobiłem nowe, prawie takie samo, nowemu pokoleniu.

To właśnie ono dało początek mojej podróży.”

 

organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Koloroffon

partner: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kino Orzeł

Zapraszamy

Koloroffon

Skip to content