17.07.2020 Przeźrocza Lipiec: xABo. Ksiądz Boniecki.

17.07.2020 piątek godz. 19:00, Kino Orzeł (MCK)
po projekcji spotkanie z reżyserką filmu Aleksandrą Potoczek

wstęp darmowy
ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Kina Orzeł
ostatnia pula wejściówek dostępna bezpośrednio przed seansem

„xABo: Ksiądz Boniecki” reż. Aleksandra Potoczek

film dokumentalny, rok produkcji: 2020
czas trwania: 72 minuty

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek.

W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, „xABo: Ksiądz Boniecki” sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach – poza “Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.

nagroda:
Kraków, rok 2020 (Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski) – Nagroda im. Macieja Szumowskiego, za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne

opracowanie: Koloroffon (na podstawie materiałów dystrybutora Gutek Film)