PRZEŹROCZA  – startujemy w Cukrowni Żnin

PRZEŹROCZA  – startujemy w Cukrowni Żnin

Rozpoczynamy dziewiątą edycję festiwalu Przeźrocza. Od soboty 26. sierpnia do soboty 2. września czeka nas moc „czystego szaleństwa! Oprócz projekcji filmowych w salach kinowych w programie festiwalu wydarzenia plenerowe, wystawy, performance, koncert i debata.  Inauguracja festiwalu odbędzie się w Cukrowni Żnin. Specjalną gościnią otwarcia festiwalu jest Lena Góra. 

SOBOTA 26.08: CUKROWNIA ŻNIN
Rozpoczynamy festiwal pokazem filmu „Roving Women”w reżyserii Michała Chmielewskiego.  Po projekcji odbędzie się spotkanie z Leną Górą, aktorką, odtwórczynią głównej roli i współscenarzystką, która opowie o spotkaniu z Wimem Wendersem, współpracy z Johnem Hawksem i innych perypetiach związanych z realizacją filmu. Za dobry nastrój i muzykę w tle odpowie DJ Remi Vein i jego „Sideways beach set”.

NIEDZIELA 27.08: OŚMIOGODZINNY SEANS
Czy pokazywanie prawie ośmiogodzinnego filmu jest szaleństwem? Oczywiście, ale w tym tkwi sedno tegorocznej edycji festiwalu. „Szatańskie Tango” węgierskiego reżysera Béla Tarra, stawianego w jednym rzędzie z takimi reżyserami jak Ozu, Antonioni, czy Tarkowski, hipnotyzuje widzów długimi ujęciami, które miały stanowić odpowiedź na często przekoloryzowany chaos kultury wizualnej lat 90.

WTOREK 29.08: PLAC PRAW KOBIET
Na Placu Praw Kobiet, przez cały okres trwania festiwalu, nastąpi możliwość przyjrzenia się raz jeszcze uczestniczkom i uczestnikom Strajków Kobiet z 2020 roku, którym zostanie poświęcona wystawa plenerowa. Ponadto, w przestrzeni pobliskiego BCF-u, będzie prezentowany niezwykły, zrealizowany w technice VR, film Joanny Popińskiej pod tytułem „The Choice”. Debata na temat aborcji bywa pełna emocji i kontrowersji. Należy jednak pamiętać, że za każdą decyzją kryje się odrębna ludzka historia. „The Choice” pozwala widzowi spojrzeć na tę złożoną kwestię z niepowtarzalnej perspektywy. Korzystając z technologii VR, zaprasza widzów do osobistej, intymnej rozmowy z Kristen – rdzenną mieszkanką Teksasu.

WTOREK 29.08: LANDSCHAFT
To już kolejna edycja kina na sufiecie, gdzie w kawiarni Landschaft przy ulicy Gimnazjalnej, nad naszymi głowami zaprezentujemy „Blue Velvet” Davida Lyncha. Przypomnijmy sobie ten niesamowity dreszczowiec neo-noir na pograniczu jawy i snu (czystego szaleństwa bez Davida Lyncha być nie może!).

ŚRODA 30.08: RAZEM Z UKRAINĄ
Fakt, że za polską granicą od wielu miesięcy toczy się wojna, to szaleństwo w czystej postaci. Festiwalowa środa w całości poświęcona będzie tematyce konfliktu i spotkaniom z gośćmi, którzy przedstawią publiczności bezpośrednią relację z tego, co dzieje się na terenie Ukrainy (Maciej Matowski i Justyna Gotowicz). Poza spotkaniem i wystawą fotografii, odbędzie się projekcja najlepszego polskiego filmu tegorocznego festiwalu Millenium Docs Against Gravity i jedynego długometrażowego polskiego filmu prezentowanego w Cannes, czyli „Skąd dokąd” Macieja Hameli, a także krótkometrażowych filmów twórców z Ukrainy.

szczegółowy program: www.przezrocza-festiwal.pl 

Skip to content