WERDYKT JURY

Wyróżnienie w konkursie Błysk Oka w kategorii montaż:

„Od nowa” 

montaż:  Agnieszka Białek

reż.  Zofia Sawicka

Nagroda za najlepszy montaż w konkursie Błysk Oka:

„Ten obrazek jest bardzo ładny” 

montaż: Jakub Ciosiński

reż.  Jakub Ciosiński

Wyróżnienie w konkursie Błysk Oka w kategorii zdjęcia:

„Szepty” 

zdjęcia. Izabela Zubrycka

reż. Izabela Zubrycka

Nagroda za najlepsze zdjęcia w konkursie Błysk Oka:

„Trochę raju” 

zdjęcia: Andrzej Cichocki

reż. Andrzej Cichocki

Wyróżnienie w konkursie Błysk Oka 

„Papierosy”  reż. Maja Markowska

Grand Prix w konkursie Błysk Oka

„Piach” reż. Bartek Tryzna / Monika Stpiczyńska

uzasadnienie werdyktu:

Jury Konkursu krótkometrażowych filmów dokumentalnych BŁYSK OKA, w składzie Maciej Cuske, Agnieszka Obszańska i Piotr Zwierzchowski, postanowiło przyznać Grand Prix Bartoszowi Tryznie i Monice Stpiczyńskiej za Piach, doceniając połączenie wyrafinowanej prostoty formy z głębokim przekazem egzystencjalnym. Zwykły dzień z życia trzech bohaterów stał się pretekstem do opowieści o monotonii pracy, trudzie, ciemnych stronach kapitalizmu i marzeniach, które nie zawsze mogą się spełnić. Autorom udało się stworzyć film pełny, świetny portret Polaków, którzy utknęli w czasie.

Jednocześnie jury postanowiło wyróżnić Papierosy Mai Markowskiej za stworzenie intymnej i poruszającej opowieści o dwóch bardzo różnych światach, które spotykają się na kilkunastu metrach kwadratowych; za ukazanie bliskości, międzypokoleniowego porozumienia i umiejętne balansowanie między żartem a powagą w sytuacji granicznej.

Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Andrzej Cichocki za Trochę raju za poruszające, nieoczywiste i pozbawione tezy wkroczenie kamerą w trudną rodzinną codzienność, piękne zdjęcia wydobywające z chaosu i bałaganu, w którym żyją mali bohaterowie, niezwykłe chwile radości, zabawy, szczęścia i smutku. Bardzo cierpliwa kamera potrafi zauważyć niezwykłe małe historie i dramaty, rozgrywające się w niewidocznych na pierwszym planie zakamarkach domu.

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Izabeli Zubryckiej za Szepty za wizualną podróż do onirycznego, pełnego tajemnic świata bohaterki, która  nie wypowiada do nas ani jednego słowa. Bardzo spokojne, tajemnicze ujęcia pozwalają nam zanurzyć się w jej świat i wsłuchać w szepty i dźwięki opisywanego świata. 

Nagroda za najlepszy montaż została przyznana Jakubowi Ciosińskiemu za Ten obrazek jest bardzo ładny za umiejętność takiego splecenia wyimków czasu, by odsłaniały niekiedy ledwo uchwytne napięcia i problemy w budowaniu związków. Zwyczajna codzienność bohatera, zapisana przez wiele lat na najróżniejszych nośnikach filmowych, stała się pretekstem do zrozumienia siebie po latach.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Agnieszka Białek za Od nowa za kolejne odsłony dramatu młodej bohaterki i umiejętność stworzenia wielowymiarowej opowieści o próbach zmierzenia się z bardzo niepewną przyszłością.

 Maciej Cuske

Agnieszka Obszańska

Piotr Zwierzchowski

Skip to content