„WILCZYCA”, „KLĄTWA DOLINY WĘŻY” W MŁYNACH ROTHERA – KULTOWE FILMY MARKA PIESTRAKA

Miliony widzów w kinach, praca z najlepszymi aktorami i twórcami, wolna ręka od Stanisława Lema na adaptacje jego dzieł, to tylko niektóre z osiągnięć Marka Piestraka – mistrza kina gatunkowego. Druga odsłona festiwalu Przeźrocza w tym roku rozpocznie się w piątek 19.08 od spotkania z autorem i projekcji kultowej „Wilczycy”. W sobotę 20.08 w plenerze „Klątwa Doliny Węży”.

W czasach stanu wojennego, utrudnień ze strony władz, niedziałających telefonów, braku funduszy, w czasach, w których ciężko było kręcić filmy w ogóle, a on sięgał po kino gatunkowe. Nakręcony 40 lat temu, bo w 1982 roku horror „Wilczyca” w kinach obejrzało 2 miliony widzów i do dziś uznawany jest za horror kultowy. Na czym polega kultowość filmu? „Wilczyca” jest adaptacją noweli Jerzego Gierałtowskiego, który inspirował się polskimi wierzeniami ludowymi. Film swoją siłę zdaje się brać ze świetnego osadzenia w realiach historii polski, odnajdujemy tu konteksty zarówno kulturowe jak i polityczne, a więc coś więcej niż w większości filmów tego gatunku. Ponad to scenografia i charakteryzacja, które dzisiaj nierzadko wzbudzają śmiech, wtedy były nie lada osiągnięciem przy tak skromnym budżecie. W piątkowy wieczór na festiwalu Przeźrocza Marek Piestrak otrzyma Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego za klasykę gatunku za film „Wilczyca”. W sobotę 20.08 w plenerze „Klątwa Doliny Węży” czyli film, którzy wszystcy znają a nie wszyscy widzieli.

PROGRAM WYDARZENIA:

19.08.2022 piątek

20:00 MŁYNY ROTHERA, sala na 1 piętrze
Kino nieziemskie- spotkanie z Markiem Piestrakiem prowadzi Michał Dondzik
Nagroda Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku dla Marka Piestraka za film „Wilczyca”
po spotkaniu około godziny 21:00 projekcja:
KLASYKA GATUNKU: „Wilczyca” reż. Marek Piestrak, 1982, 98 min
wejściówki:
wstęp na wydarzenie jest darmowy. Bezpłatne wejściówki można odbierać w punkcie informacyjnym Młynów Rothera. Ostatnia pula wejściówek dostępna bezpośrednio przed seansem. Ta sama wejściówka obejmuje zarówno spotkanie autorskie jak i projekcję filmu.

20.08.2022 sobota
20:30  MŁYNY ROTHERA, taras
„Per aspera ad astra”  – film science – fiction, Bydgoska Kronika Filmowa, 10 min
„Klątwa doliny węży” reż. Marek Piestrak, 1987, 99 min
prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski
wstęp wolny

OPSY FILMÓW:

„Wilczyca” reż. Marek Piestrak, 1982, 98 min

Film uznawany za najlepszy horror w historii polskiej kinematografii, nawiązujący do kina grozy wytwórni Hammer, filmów Mario Bavy, a przy tym obficie korzystający z entourage’u polskich, romantycznych gotycyzmów. W czasie represji po powstaniu styczniowym polski szlachcic zmaga się z przerażającą tajemnicą swej żony, którą podejrzewa o to, że jest reinkarnacją kobiety-wilkołaka. Seksualna rozwiązłość kobiety i przerażające wydarzenia rozgrywające się w jej otoczeniu, utwierdzają bohatera w jego podejrzeniach.

„Klątwa doliny węży” reż. Marek Piestrak, 1987, 99 min

Komandos Bernard Traven zgłasza się do sinologa – profesora Sorbony Jana Tarnasa, z prośbą o rozszyfrowanie tajskiego manuskryptu, który wpadł w jego ręce, gdy został zestrzelony na pograniczu laotańsko-wietnamskim i szukał schronienia w buddyjskiej świątyni. Manuskrypt ujawnia mapę, tekst zaś mówi o jakimś ukrytym środku, dającym władzę nad światem. Tarnas i Traven lecą do Wietnamu, by odnaleźć Dolinę Węży, a towarzyszy im dziennikarka Christine Jobert, działająca z ramienia korporacji naukowo-badawczej, związanej z kontrwywiadem, o czym mężczyźni nie wiedzą. Docierają do komnaty z grobowcem „przybysza z innej planety” i zabierają amforę z tajemniczą, niebezpieczną substancją. Nie wszyscy powrócą do Paryża po wielu niezwykłych i niebezpiecznych perypetiach.
Przygodowy film, osadzony we współczesnych realiach, ale wykorzystujący elementy starej kultury azjatyckiej i nowoczesnej literatury science fiction.
 
Skip to content